“Завжди мені нічого не можна”

“Завжди мені нічого не можна”

“Завжди” – слово, які ми часто чуєте в гіперболізованому світі нашої дитини. В будь-якому віці дитина захоче спробувати нові речі, щоб почуватися дорослішою та не виділятися з-поміж однолітків. Ця нова самостійність викликатиме у батьків чимало різних, нерідко суперечливих почуттів.

“Вона ще маленька. Я дбаю про її безпеку”

часто ви можете так подумати

Ваша дитина починає розуміти своє місце в світі. Їй хочеться проводити більше часу з друзями та мати більше свободи. Гостина з ночівлею – цікавий новий досвід; їй відчайдушно хочеться прийняти запрошення нового друга чи подруги та почуватися більш дорослою.

Раніше ви батьки, повністю контролювали оточення дитини, дбаючи про її безпеку. Вам може не подобатися думка про те, щоб довірити свою дитину іншому дорослому, з яким ви навіть не знайомі.

“Усі мої друзі ходять у гостіз ночівлею! Я вже не маленька!”

часто такі слова можуть дратувати та шокувати

Ваша дитина може вважати, що інші батьки більш поблажливі, – чи просто сказати це, щоб змусити вас засумніватися у собі. Навіть якщо перпектива заночувати не вдома трохи її нервує – вона не хоче показати слабкість перед однолітками. Водночас (хоча дитина всіляко показуватиме своє роздратування) діти почуваються безпечно, якщо батьки встановлюють справедливі та продумані обмеження

Як реагувати?

  1. З’ясуйте причину відмови. Можливо, зростання самостійності дитини – це ваша “сліпа пляма”. Нехай ваші рішення базуються на інформації, а не на страхах. Якщо ви розумієте, що відповідь “Ні!” прозвучала майже рефлекторно, – можливо, варто подумати над тим, щоб дати дитині більше сободи.
  2. Встановіть межі. Поясніть, що вас тішить сміливість дитини ночувати не вдома, та що ви бажаєте, аби їй було весело, але про такі серйозні речі спершу мусять домовитися її другом батьки.
  3. Поясніть своє рішення. Ви можете відмовити, але для емоційного та соціального розвитку дитини буде краще, якщо ви пояснете причину.

На майбутнє

  • Познайомтеся з батьками друзів дитини. Прислів’я “Дитину ростить ціле село” – чудове спостереження. Вам буде простіше відпускати дитину в гості, якщо ви знатимете батьків її друзів.
  • Уникайте гіперопіки. Опирайтеся спокусі контролювати життя дитини понад міру. Якщо ви надто тривожитеся, дитини припустить, що вона не здатна про себе подбати, – і тривожитиметься також.

Якщо ви обмежуєте дітей без поянень, вони не навчаться обговорювати ризики

Таніт Кері