Як впоратися з гнівом під час дистанційного навчання

Щоб навчитися опановувати гнів, потрібен час. Гнів часто виникає з роздратування, страху чи смутку. Деяким дітям потрібно більше допомогти у збереженні самовладання, коли вони розчаровані чи роздратовані.

Анхеред Рудкін, клінічна психологиня, докторка

Гнів – це фундаментальна людська емоція, яка дана була з тією метою, щоб індивідуум міг вижити в дикому і небезпечному середовищі. Ще в давні часи гнів дуже допомагав людям, було пройдено чимало перешкод. Однак суспільство розвивалося, потреба висловлювати свої негативні емоції поступово знижувалася. Позбутися гніву повністю не вдалося, люди і в сучасному світі продовжують штучно створювати собі неприємності, які пробуджують злість.

Гнів – це коли всередині все починає кипіти і вирувати, обличчя червоніє. Складається таке враження, що зараз вибухне справжня бомба. Накопичується вся ненависть, всі образи – вони і викликають негативні наслідки. Найнебезпечніше, що в гніві людина не завжди може контролювати свої емоції. Іноді все доходить до агресії, індивідуум знаходиться в стані афекту і не розуміє, що він творить.

Іноді нам здається, що гніватися це погано. Втім, це не завжди так. Гнів — природна реакція в ситуації, коли ми відчуваємо загрозу. Гнів – це емоційний стан, сила якого змінюється від легкого роздратування до лютої люті. Гнів корисний лише в невеликих дозах, змушуючи нас різко відреагувати на проблему і спробувати вирішити її.

Як висловити гнів, щоб нікому не зашкодити?

Навчіть дитину розпізнавати чинники які викликають його гнів, і давати їм раду до того, як він втратив самовладання

Анхеред Рудкін, клінічна психологиня, докторка

Ігри, які навчать дитину керувати гнівом

Гра з кубиком

Це проста гра для кількох гравців, у яку можна грати за допомогою кубика або написати цифри на картках. Вам буде потрібно:

  • гральний кубик або картки с цифрами;
  • завдання для кожного номера на кубику (картці).

Перед початком гри придумайте завдання, які повинен виконати гравець, коли йому випаде те чи інше число на кубику (картці).

Наприклад:

  1. Назви одну річ, яка тебе дратує.

2. Назви одну річ, яку ти можеш зробити, щоб заспокоїтися, коли злишся.

3. Назви один спосіб контролювати свої емоції в школі.

4. Назви одну дію, яку ти зробив і шкодуєш про це.

5. Назви ситуацію, коли тобі важко було контролювати свої емоції.

6. Назви ситуацію, коли ти злився, але прийняв правильне рішення.

! Ви можете придумати і інші завдання для гри.

Як грати:

1. Запропонуйте дітям сісти в коло й кидати по черзі кубик або розкладіть  картки на столі цифрами донизу. Кожен гравець по черзі вибирає одну картку і каже номер своєї картки.

2. Щоб виконати завдання, дитина повинна назвати тільки одну ситуацію.

3. Не можна обговорювати або коментувати  інших дітей.

У цю гру можна грати в класі або  вдома з родиною.

Повітряна  кулька  з  гнівом

Ця гра об’єктивує гнів і показує дитині, як його можна виразити. Вона базується на аналогії, що гнів схожий на повітряну кульку. Перш ніж приступити до гри, поясніть дитині такі моменти:

  • повітряна кулька – це людина;
  • повітря, яким ви надуваєте кульку – це слова і почуття, у тому числі й гнів.

У цю гру можна грати з однією дитиною або декількома дітьми.

Вам знадобиться:

  • багато повітряних кульок;
  • простір для гри.

Як грати:

1. Дайте кожній дитині повітряну кульку і запропонуйте надути її повітрям (гнівом), але не зав’язувати.

2. Запитайте дітей: «Що буде, якщо ви помістите в кульку ще більше слів і почуття гніву?» Дочекайтеся відповіді дітей, що кулька лопне, перш ніж пояснювати аналогію.

3. Поясніть, що накопичувати емоції в собі небезпечно. Замість цього потрібно навчитися випускати гнів або висловлювати його безпечним способом.

4. Запропонуйте дітям відпустити повітряні кульки і подивитися, як вони зі свистом літають по кімнаті, натикаючись на різні предмети на своєму шляху.

5. Потім знову надуйте повітряні кульки. Цього разу випускайте повітря повільно, злегка розтягуючи отвір.

Ця вправа показує дітям різницю, коли людина стримує свій гнів, виливає його весь відразу або поступово випускає його, використовуючи слова, малювання тощо.

Загальні поради

  • Дітям допоможе керувати гнівом дихальні вправи (вдих повинен проводитися через ніс, та плавний видих через рот), рахування  від одного до десяти, роблячи вдихи й видихи в такт.
  • Вчасно перенаправити увагу на будь-що, побити боксерську грушу, покричати в подушку, робити фізичні вправи, малювати свої емоції та тощо.
  • Слухайте спокійну музику,танцюйте,малюйте, робить добрі справи,грайте з тваринами та особливо частіше смійтеся. Сміх допоможе розсіяти самий лютий гнів!