Спілкування з підлітками

Підлітковий мозок досі розвиває функції, що допомагають контролювати первинний інстинкти «бійся або тікай». Саме тому підлітки частіше кричать, вередують і виявляють підвищену чутливість.

Анхеред Рудкін, клінічна психологиня, докторка

Надто гострі реакції підлітків можуть утруднити спілкування, адже батькам стає складніше давати дітям те, що їм насправді потрібно, — любов та розуміння. Мабуть, тепер ваш підліток рідше з вами розмовляє і постійно сердиться, але таку поведінку можна пояснити тим що саме зараз він вчиться опановувати складні емоції, водночас намагаючись обстоювати свою самостійність. Навіть якщо потік ваших розмов, які колись були на радість вам обом, звузився до тоненького струмочка, надзвичайно важливо і далі спілкуватися. Для підлітка досі важлива ваша готовність вислухати і допомогти, коли він не може впоратися із ситуацією самостійно

Важливо розуміти, що підлітки лише вчаться опановувати складні емоції

10 основних принципів спілкування

1. Ловіть мить. Зважайте на ознаки, коли підліток хоче про щось поговорити: крутиться біля вас, натякає на проблема в школі чи просить допомоги знайти якісь речі перед сном.

2. Виділіть час. Установить регулярне часове вікно, коли ви нікуди не квапитися і можете просто разом робити те, що подобається підліткові. Такі «емоційні інвестиції» нагадувати тому дітям про вашу симпатію та любов до них.

3. Більше слухайте, менше говоріть. Найчастіше достатньо простого кепка чи слова «розумію» у відповідь. Саме вміння промовчати зроблять вас найбажанішим слухачем для підлітка.

4. Підтримуйте їхні почуття. Для підлітків дуже важливо, коли їх прагнуть почути та зрозуміти, як вони почуваються. Хай як вам складно, підтримайте їхні почуття і опишіть їх своїми словами. Наприклад: «Мені прикро, що тебе це розсердило/засмутило».

5. Контролюйте міміку. Дослідження свідчать, що підлітки схильні більш негативно сприймати вираз обличчя. Спробуйте мати радісний і розслаблений вираз обличчя, коли говорите до підлітка — так ваші слова не будуть сприйняті як критика.

6. Не поспішайте підказувати рішення. Поспішаючи розв’язати проблему,ви справите враження, ніби вважаєте її банальною і хочете якнайскоріше від неї відмахнутися.

7. Контролюйте свій тон. Крик запустить реакцію «бийся або тікай», яку у підлітків і так легко активувати. Уникайте навішування ярликів: образи з вуст найважливіших для підлітка людей міцно закарбовуються в їхній свідомості та впливають на самосприйняття. Дайте чітко зрозуміти, що ваше невдоволення спрямоване на певну поведінку а не на особу підлітка.

8. Говоріть про себе. Замість сказати: «Ти помиляєшся», краще промовте: «мені здається, що…», «я відчуваю, що…». Підліткові легше відчувати близькість до вас, коли ви говорите про свої почуття.

9. Уникайте нотацій. Поради провокують у підлітків бажання захищатися. Якщо здається, що підліток щось приховує, запитайте: «Ти думаєш, що я погано відреагую, коли…?» Дякуйте підліткові за те, що ділиться з вами: так вас сприйматимуть як джерело підтримки, а не осуду.

10. Не беріть до серця. Через односкладові відповіді підлітків їхні батьки можуть подумати, що їх уникають і також можуть відсторонитися. Не забувайте, що відмежування підлітка — нормальний процес і вас досі люблять та поважають.


13-14 років15-16 років17-18 років
Підкажіть потрібні слова. Дітям часто бракує слів щоб висловити почуття. Вживайте більше слів, які описують почуття: так підліток зможе розширити свій словниковий запас.
Вислуховуйте скарги. Підліток мусить стримуватися весь день у школі, тож, мабуть, вам потрібно лише вислухати потік скарг. Можна уточнити: «Тобі потрібна моя допомога чи ти просто хочеш виговоритися?»
Перефразуйте запитання. Зробіть розпитування цікавішими. Наприклад: «Що тебе сьогодні розсмішило?» або ж «Якби сьогоднішній день був емоцією, то якою саме?»
Шукайте можливість поговорити. Запропонуйте заклопотаному підліткові підвезти його і скористайтеся із цієї нагоди поспілкуватись.
Залучайте до прийняття рішень. Разом придумайте можливі варіанти майбутнього. Не говорить з ним, ніби він дитина а виявляєте поагу.
Технології в поміч. Якщо підліток не живе з вами надсилайте повідомлення зі словами підтримки чи кумедні смайли, вони нагадають підліткові, що його люблять і пам’ятають.
Поради за віком