Не чіпай мій щоденник

Почавши краще розуміти свої думки та почуття, дитина часом веде щоденник, де може писати речі, про які не хоче розповідати іншим. Попри спокусу прочитати запис краще утриматися та поважати приватність.

Дитина вже розуміє, що є розмежування між її думками і тим, що вона каже батькам та іншим людям.

Щоденник дитини – це місце, де можна безпечно вилити усі свої почуття, зокрема такі незручні, як ненависть і заздрість (які дорослі часто не схвалюють). Навички письма та пам’ять дитини покращилися достатньо, щоб вона із захватом створювала собі цей острівець приватності, де можна самовиражатися вільно, без цензури.

Дитина переживає ширший спектр  супротивних почуттів. Виливаючи їх на папері, вона відсторонюється, розбирає та обдумує їх; це допомагає їй почуватися краще. У цьому віці діти мають магічне мислення: вони вірять, що коли написано “не чіпати!” – ви не заглядатимете.

Дитина починає розуміти, що вона може ділитися думками вибірково. Вас може тривожити, чи є їй що приховувати, а чи вона перестала вам довіряти, – але щоденник є необхідним етапом сепарації на шляху до дорослого життя.

Як реагувати

Не читайте. Якщо дитина дізнається, що ви прочитали її щоденник, ви ризикуєте втратити її довіру.

Порадійте за дитину. Не розглядайте щоденник своєї дитини як бажання відсторонитися від вас. Порадійте, що вона достатньо розуміє свої почуття, щоб записувати їх. Дослідження показують, що ведення щоденника знижує стрес та покращує здоров’я.

На майбутнє

  • Поговоріть про хороші та погані таємниці. Поясніть дитині, що приховувати поганих таємниць викликатиме смуток, тривожність, страх – тоді як хороша таємниця (як-от вечірка сюрприз чи подарунок) викликатиме у неї захват. Підкресліть, що слід поговорити з дорослими, якщо вона має погано таємницю.
  •  Підтримуйте зв’язок. Переконайте дитину, що ви завжди вислухаєте, якщо вона захоче поговорити 
  • Цінуйте усі емоції. Не проявляється незадоволення певними емоціями, як-от ненависть чи заздрість. Якщо ви це робите, дитина може вирішити, що вам не можна вільно висловлювати свої думки.