Або ви керуєте вашим днем, або день управляє вами
Джим Рон
Вчитися керувати своїми емоціями допомогає у спілкуванні з людьми, налогодженню стосунків та побудові планів на майбутнє.
Емоції (від лат. еmotion – хвилювання, збудження) – це процес переживання ситуації, ставлення до інших об’єктів. Емоції й почуття відіграють у житті людини роль внутрішніх регуляторів поведінки, вони сигналізують про те, як протікає діяльність.Емоції – це прості переживання, пов’язані із задоволенням або незадоволенням органічніх потреб.Емоції можна виражати за допомогою рухів, міміки, жестів, інтонації, поведінки.

Поради в опануванні емоцій
Отже, для того щоб керувати емоціями, треба навчитися керувати думками та м’язами тіла.
Перше, що допоможе управляти своїм настроєм, — це сфокусуватися на радісних подіях у вашому житті. Згадайте свої вдалі, успішні, приємні, радісні моменти за останній час. Думайте про це, пригадуючи та уявляючи все детально.
Друге — стан тіла, що відповідає радості. Розправте плечі, широко всміхніться, наповніть легені повітрям, посмійтеся. Почніть швидко рухатися й говорити гучним голосом. Робіть так кілька хвилин, продовжуючи думати про радісні приємні події вашого життя.
Третє — слова, які ми використовуємо. Говоріть уголос або про себе (залежно від обставин): «Я зможу і вмію!». Ці та подібні слова також пов’язані в підсвідомості з певним емоційним станом. Управляючи словами, які ви використовуєте, ви впливаєте на настрій. Важливо прибрати зі свого лексикону негативні, злі, брудні слова, й негативні емоції та обставини поступово підуть із вашого життя.
Вентиляція емоцій — розвіювання своїх емоцій, методи звільнення від емоційної напруженості (образи, гніву) через спеціально організоване проговорювання, крик або фізичну активність. Головне — забезпечити умови для вільного та безперешкодного виходу зі стану емоційного напруження. Багатьом допомагає інтенсивна домашня робота (скопати грядочку влітку, розкидати сніг узимку, прибрати листя восени, протерти підлогу в будь- яку пору року) або ж спорт. Після вентиляції емоцій добре відірватися від усього цього, опинитися в ситуації, де про те, що сталося, ніщо не нагадує, й просто поспати.
Проговорювання важких емоцій (ПВЕ) — спеціально організована розповідь про напружену ситуацію з метою звільнитися від напруженості. ПВЕ — один із методів вентиляції емоцій. Ми досить часто використовуємо проговорювання в повсякденному житті, коли просимо подругу або друга: «У мене проблеми, давай зустрінемось!». Проговорили, виговорилися, полегшало. Якщо ми кажемо іншому: « Я на тебе образився!», це також проговорювання, що допомагає позбавитися негативних емоцій. Важливо, щоб слухач не заперечував і не погоджувався, не аналізував і не обіцяв щось зробити. Він просто активно вислуховує, висловлює розуміння, за потреби вточнює. Якщо треба, робимо перерву й повторюємо все заново, доки емоції не провентилюються. У разі коли застрягання на проблемі чи ситуації триває, варто звернутися до спеціаліста — психолога чи психотерапевта для більш ретельного професійного перепроживання та опрацювання свого стану
Дихальне прокачування — серйозне навантаження на дихальні м’язи, які часто застигають від болю та образи. М’язи розминаються, затиски знімаються. М’язи втомлюються — вони більше не стискаються й не розслаблюються.Для швидкого ефекту при знятті напруженості добре діють прості дихальні вправи. Коли людина відчуває, що вона схвильована, збуджена та роздратована, то застосовуються техніки дихання (можна використовувати і на робочому місці).
Сконцентруйтесь на своєму диханні:— розмірене спокійне дихання з однаковою тривалістю вдиху та видиху (ритм такої вправи: один-два-три — вдих, один-два-три — видих);— дихання на рахунок «десять». Чотири рахунки — вдих, шість рахунків — видих. Видих більш плавний і триваліший, аніж вдих (ритм такої вправи: один-два-три-чотири — вдих, один-два-три-чотири-п’ять-шість — видих);— вдих і видих відбуваються на однакову кількість рахунків, тобто вдих і видих однакові за тривалістю, але після видиху слід витримати паузу на один-два рахунки (ритм такої вправи: один-два-три-чотири — вдих, один-два-три-чотири — видих, один-два — пауза й знову вдих).
Рекомендовані техніки дихання абсолютно легкі у застосуванні і дієві в стресових ситуаціях. Примусьте себе дихати ритмічно, рівно, глибоко, поки не відчуєте себе краще. П’яти-семи таких удихів-видихів буде цілком достатньо, щоб угамувати емоції та зосередитися на вирішенні проблеми.Оберіть оптимальну для вас техніку й учіться легко та мудро ставитися до свого роздратування. І перш ніж вивільнити свій гнів на інших людей, згадайте прислів’я: «Вогонь, який ви роздмухуєте для свого ворога, часто обпікає вас більше, аніж його».